Testy rekrutacyjne - jak znaleźć odpowiedniego kandydata?
Ogrom nowych zleceń, naglące terminy czy potrzeba podążania za trendami, to tylko niektóre przeszkody z jakimi muszą się mierzyć współcześni przedsiębiorcy. Aby móc sprostać zawodowym trudnościom niezbędna jest wykwalifikowana kadra pracownicza, ponieważ pracownik, który jest zadowolony ze swojej pracy, stanowi kamień milowy sukcesu całej organizacji.
Każdy pracodawca używając testów rekrutacyjnych podczas rekrutacji nowego pracownika, będzie poszukiwał charakterystycznych cech kompetencji, szczególnie powiązanych ze stanowiskiem na które kandydat aplikuje. Tak jak w układance, pracownik musi spełniać określone kryteria, aby mógł stać się częścią zespołu. Pracodawca będzie zainteresowany zatrudnieniem osoby, która swoją postawą zagwarantuje osiągnięcie pożądanych przez firmę rezultatów.
Zadowolony pracownik jako gwarancja rozwoju firmy
Nawet najsprawniej działająca maszyna najnowszej generacji nie może funkcjonować prawidłowo jeśli brakuje jednego elementu lub nie działa on prawidłowo. Taki sam wniosek można wyciągnąć podczas obserwacji źle funkcjonującego zespołu, w którym brakuje współpracy między jego członkami. Z tego powodu dokładna selekcja kandydata podczas rekrutacji stanowi fundament dobrej współpracy. Człowiek, który z przyjemnością przychodzi do pracy, w której panuje przyjazna atmosfera, jest bardziej produktywny, z zaangażowaniem realizuje wyznaczone cele i wzmacnia swoją osobowość.
Osobowość różni się od kompetencji zawodowych tym, że jest względnie trwałym schematem mówiącym o tendencji w zachowaniu człowieka. Nie dotyczy tylko zakresu wykonywanych zadań, natomiast kompetencje są dynamiczne i częściowo uzależnione od cech osobowości. Ponadto predyspozycje w dużej mierze kształtują się na podstawie biologicznych zadatków człowieka. Kompetencje są uwarunkowane doświadczeniem i własną aktywnością.
W jaki sposób usprawnić proces rekrutacji, aby był bardziej owocny?
Rekrutacja to z założenia prosty proces. Z jednej strony jest pracodawca, który szuka kompetentnej osoby dzięki której będzie mógł podnieść prestiż firmy. Natomiast po drugiej stronie znajduje się kandydat, któremu zależy na zatrudnieniu. Oczywiście jest to jedynie teoria, ponieważ zarówno kandydat jak i potencjalny pracodawca, przychodzą na rozmowę z bagażem oczekiwań wobec drugiej strony.
Kluczowym celem dla pracodawcy jest znalezienie takiego kandydata, który będzie dysponował kompetencjami wymaganymi na danym stanowisku. Standardy kompetencji zawodowych powinny zawierać wytyczne przydatne w procesie diagnozy i oceny przydatności zawodowej kandydatów do pracy. Informacje na ten temat są wykorzystywane przez specjalistów ds. rekrutacji w określeniu kryteriów, a także narzędzi i metod pomiaru kompetencji. Natomiast, przyszły pracownik poszukuje miejsca pracy, gdzie będzie mógł się swobodnie realizować.
Testy rekrutacyjne jako wsparcie przy procesie rekrutacji
W odpowiedzi na potrzeby rynku, firmy mają możliwość skorzystania z gamy testów psychologicznych (testy rekrutacyjne, testy kompetencji, testy osobowości), które zdecydowanie ułatwiają proces rekrutacji nowych pracowników. Wyselekcjonowanie kandydatów spełniających w największym stopniu wymagania stawiane na konkretnym stanowisku jest możliwe dzięki szczegółowym raportom, które można wygenerować po zakończonym badania. Ponadto, raport daje możliwość wykonania analizy potrzeb rozwojowych zarówno kandydata, jak i wieloletniego pracownika. Profil kompetencyjny obejmuje oczekiwania w zakresie kompetencji niezbędnych do realizacji zadań wyznaczonych na określonych stanowiskach. Dodatkowo, pozwala wyznaczyć obszary, które umożliwią pracownikowi rozwój osobisty i dadzą szansę odniesienia sukcesu zawodowego.