testy kompetencji zawodowych

Testy kompetencji - zwiększ swoją szansę na sukces

Wybór odpowiedniej ścieżki kariery pełni kluczową rolę w określeniu poziomu satysfakcji z wykonywanej pracy. Zarówno osoba młoda, która stoi przed wyborem pierwszej pracy, jak i doświadczony człowiek, który decyduje się na zmianę miejsca zatrudnienia, zadają sobie to samo pytanie: gdzie widzę siebie w przyszłości? Wybierając ścieżkę rozwoju osobistego powinniśmy kierować się wrodzonymi i nabytymi w wyniku doświadczeń predyspozycjami do wykonywania określonego zawodu. Skuteczne połączenie posiadanych kompetencji oraz odpowiedniego stanowiska w pracy daje gwarancję wyboru najlepszej dla nas ścieżki kariery.

Pracę w prężnie działającym zespole możemy porównać do układanki, gdzie każdy element istnieje jako jednostka, ale dopiero po dopasowaniu w odpowiednie miejsce, możemy zobaczyć prawdziwy i satysfakcjonujący obraz.

Czym są kompetencje zawodowe?

Według zaleceń Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 23 kwietnia 2008r kompetencje zawodowe zostały opisane w kategoriach odpowiedzialności i samodzielności w wykonywaniu zleconych zadań.

W kontekście behawioralnym, określamy kompetencje jako związki zachowań, które mają wpływ na realizację wyznaczonych celów. Dobór odpowiednich kompetencji jest fundamentalny, aby móc skutecznie wykonać zadania wynikające z pełnionej przez jednostkę roli, czy zajmowanego stanowiska.

Na podstawie zakresu zachowań składających się na poszczególne kompetencje, możemy mówić o następującej klasyfikacji:

  • kompetencje poznawcze – związane z umiejętnością spostrzegania, rozumienia i zapamiętywania sytuacji. Dzięki trafnej analizie sytuacji jesteśmy w stanie rozwiązywać pojawiające się problemy
  • kompetencje społeczne – wiążą się ze sprawnością budowania i utrzymywania relacji interpersonalnych
  • kompetencje funkcjonalne – odpowiedzialne za jakość wykonywanych działań i wykonywania specyficznej pracy
  • metakompetencje – odpowiadają za zdolność do uczenia się, a także radzenia sobie z nowymi sytuacjami i zmieniającymi się warunkami realizacji wyznaczonych celów

Każda z tych kategorii stanowi cząstkę składową pełnego obrazu osoby odnoszącej sukcesy w życiu prywatnym i zawodowym.

 

Inteligencja i zdolności intelektualne

Inteligencja to bardzo szerokie pojęcie, które często używamy nawet podczas rozmowy towarzyskiej. We współczesnym rozumieniu, inteligencja to zdolność przystosowania się do otoczenia oraz korzystania z nabytych doświadczeń. Jest to również umysłowa zdolność do radzenia sobie z trudnościami i nowymi sytuacjami. Jako wewnętrzna zdolność człowieka, determinuje efektywność i sprawność wykonywanych zadań, ale nie daje gwarancji ich realizacji. Zależnie od stopnia trudności i specyfikacji danego zadania, aby określić stopień powodzenia zawodowego, należy wziąć pod uwagę kombinację zdolności poznawczych z cechami osobowości.

Nie zawsze zdolności takie jak inteligencja, które idą w parze z poszukiwanymi u kandydatów cechami osobowości takimi jak na przykład sumienność, dają pożądany przez pracodawcę efekt. Na sukces składa się wiele czynników, a nie wszystkie zależą bezpośrednio od człowieka. Presja czasu czy atmosfera w miejscu pracy, mogą sprawić, że najbardziej sumienna osoba może popełniać błędy.

 

Jaki jest związek między inteligencją, a kompetencjami zawodowymi?

Inteligencja ma wpływ na dobór odpowiednich zachowań do sytuacji w których się znajdujemy. Dzięki zdolności analizowania sytuacji i wyciągania wniosków, posiadamy umiejętność podejmowania decyzji i rozwiązania problemów. Tempo nabywania tych kompetencji zależy od sprawności intelektualnej. Zdolności kryjące się za inteligencją praktyczną są często uwarunkowane wrodzonym potencjałem, a w przypadku kompetencji zakłada się, że powstają one w wyniku przebytych przez człowieka doświadczeń. Sposób radzenia sobie w trudnych sytuacjach rozwija poziom inteligencji i pomaga w rozwoju kompetencji wykorzystanych podczas rozwiązywania problemu.

Połącznie posiadanych kompetencji z odpowiednim stanowiskiem, dającym możliwość realizacji założonych celów, daje poczucie spełnienia w życiu zawodowym. Zatem zachęcamy do badania predyspozycji zawodowych testami kompetencji, aby zweryfikować posiadane mocne strony i skutecznie obrać najlepszą ścieżkę kariery.

 

Dlaczego warto?

Testy kompetencji dają możliwość:

  • Określenia swoich mocnych stron
  • Zlokalizowania obszarów do rozwoju
  • Zwiększenia świadomości własnych kompetencji
  • Dostosowania posiadanych kompetencji do zapotrzebowania na rynku pracy