testy osobowości

Testy osobowości: czym są i do czego służą?

Coraz częściej o nich słyszymy, czytamy, a także spotykamy się z nimi osobiście. Podczas rozmowy rekrutacyjnej, wizyty u specjalisty, w szkole, na uczelni. Ale czym tak naprawdę są testy osobowości? Komu mają służyć i co mogą o nas zdradzić? To pytania, które zadają sobie badani, szczególnie wtedy jeżeli testy zlecone są im przez inne osoby, takie jak pracodawca czy nauczyciel, a nie wynikają z własnej potrzeby. W poniższym artykule postaramy się odpowiedzieć na podstawowe pytania i rozwiać wątpliwości. Co więcej – udowodnimy, że jest to bardzo przydatne i niezastąpione narzędzie diagnostyczne.

 

Co to jest test osobowości?

 

Test osobowości to narzędzie służące do oceny osobowości człowieka. Testowanie i ocena w przypadku tego rodzaju testów odnoszą się do technik opracowanych w celu pomiaru charakterystycznych wzorców cech, które ludzie wykazują w różnych sytuacjach życiowych. Na naszą osobowość składa się wiele czynników takich jak: wychowanie, przekonania, doświadczenia życiowe i indywidualne cechy charakteru, czyli to wszystko co sprawia, że każdy z nas jest inny. Osobowość może zmieniać się z biegiem lat, doświadczeń czy na skutek pracy nad sobą i obszarami naszej osobowości wymagającymi rozwoju. Test wskaże nam te obszary i stan naszej osobowości na moment, w którym wykonywane jest badanie, a jego rezultaty mogą przyczynić się zwiększenia samoświadomości, tym samym - do polepszenia jakości życia osobistego i zawodowego.

 

Gdzie i w jakim celu stosuje się testy osobowości?

 

Testy osobowości przeprowadzane są w wielu różnych celach w zależności od jednostki, która je zleca/wykonuje. Działy HR, firmy, jednostki zarządzające zasobami ludzkimi korzystają z testów osobowości podczas procesu rekrutacji oraz wewnątrzstanowiskowej migracji pracowników.

Psycholodzy, psychoterapeuci i psychiatrzy mogą używać testów osobowości do potwierdzenia swoich teorii, oceny skuteczności terapii czy diagnozowania problemów psychologicznych swoich pacjentów.

Osoby indywidualne: do zwiększenia samoświadomości oraz sprawdzania zmian w swojej osobowości.

Doradcy zawodowi, nauczyciele i pedagodzy w codziennej pracy z młodymi ludźmi, aby móc lepiej prowadzić swoich podopiecznych znając ich naturalne predyspozycje, możliwości, ale również bariery.

Co ciekawe, testy osobowości wykorzystywane są również w kryminalistyce i psychologii klinicznej, więc jak widać spektrum zastosowań tego typu testów jest bardzo szerokie.

 

Co mi da test osobowości?

 

Testy osobowości mogą być przydatne z wielu powodów. Testy te mogą pomóc dowiedzieć się więcej o sobie i odkryć swoje mocne i słabsze strony. I chociaż testy osobowości są różne, świadomość, że możesz mieć wysoki poziom określonej cechy, może pomóc ci uzyskać lepszy wgląd we własne wzorce zachowań. Na przykład: twoje wyniki testu mogą wskazywać, że w swoim działaniu jesteś mało zorganizowany i uporządkowany. Ten wynik sugeruje, że musisz popracować nad tymi obszarami swojej osobowości, aby zwiększyć swój komfort w życiu codziennym czy w pracy. Z drugiej strony odpowiedź na pytanie jaki jesteś we współpracy z innymi może pomóc Tobie w podjęciu decyzji o rodzaju pracy jaką powinieneś wykonywać, aby być spełnionym zawodowo człowiekiem.

 

Jak dobrze rozwiązać test osobowości?

 

Nie ma odpowiedzi na to pytanie – tak samo - nie ma dobrych, ani złych odpowiedzi. W teście jedyne odpowiedzi jakie powinny się pojawić to odpowiedzi – szczere. Tylko one dadzą nam czysty obraz osobowości i tylko takie odpowiedzi zaowocują raportem, będącym cennym źródłem informacji o sobie samym.

Warto jednaj poznać kilka najważniejszych wskazówek w jaki sposób powinno się wykonać test:

  1. Bądź szczery. Nie próbuj przedstawiać „idealnej” wersji siebie. Zamiast tego spróbuj odpowiedzieć w sposób, który odzwierciedla to, kim jesteś i jak się czujesz.
  2. Przeczytaj instrukcję. Twoje wyniki mogą nie odzwierciedlać Cię dokładnie, jeśli nie rozumiesz wskazówek lub pytań. Nie próbuj „pokonać testu”.
  3. Unikaj zgadywania, co powinieneś odpowiedzieć, aby zaznaczyć „idealną” odpowiedź. Po prostu odpowiedz szczerze.
  4. Zadbaj o spokój, atmosferę skupienia oraz o odpowiednią ilość wolnego czasu, aby bez pośpiechu wykonać test.

 

Wiele razy robiłem podobne testy, dlaczego test osobowości ma być inny?

 

Aby test osobowości był rzetelny, miarodajny, profesjonalny, trafny diagnostycznie, a jego wyniki warte zaufania wymaga wielu tysięcy badań. Jest to efekt wieloletniej pracy grup specjalistów z różnych dziedzin. W późniejszej fazie testy przechodzą badania i liczne korekty, aby ostatecznie ich margines błędu był jak najmniejszy. W taki sposób powstają profesjonalne narzędzia diagnostyczne stosowane zarówno przez lekarzy: psychologów, psychiatrów jak i specjalistów z innych dziedzin. Różnica ta jest zasadnicza zarówno pod kątem powodów dla jakich decydujemy się na wykonanie testu osobowości jak i rezultatów jakie po jego wykonaniu otrzymujemy.

Z całą pewnością gdy zaczniesz przyglądać się wszystkim dostępnym testom pod kątem oceny osobowości, prawdopodobnie szybko zauważysz jedną rzecz: istnieje wiele „nieformalnych” testów! Wystarczy proste wyszukiwanie w Internecie, aby wyświetlić ogromną liczbę quizów i testów zaprojektowanych tak, aby teoretycznie powiedzieć coś o twojej osobowości. Zdecydowana większość quizów, które napotkasz online, to tylko zabawa. Mogą być zabawne i mogą nawet dać ci mały wgląd w twoją osobowość, ale w żaden sposób nie są formalnymi, naukowymi ocenami osobowości.