jak zostać coachem?

Jak zostać coachem?

Myślisz o zmianie swojego życia?  W pracy zawodowej cenisz najbardziej kontakt z ludźmi? Uważasz, że mógłbyś zostać coachem?  Sprawdź, czy na pewno dobrze rozumiesz to pojęcie i która droga jest właściwą dla Ciebie.

Coaching stał się jednym z najbardziej innowacyjnych i poszukiwanych zawodów  na polskim rynku pracy w 2021 roku, a coache mają realny wpływ na pozytywne zmiany, przyczyniające się do poprawy jakości życia jednostki, ale również jakości zarządzania w kraju i wyników ekonomicznych w biznesie, co pokazuje jak odpowiedzialny i ważny jest to zawód.

Life coach, trener żywieniowy, mentoring…

Nikt nie jest zaskoczony, gdy tego typu określenia słyszy w raportach o znanych sportowcach piosenkarzach aktorach, bo od lat korzystają oni z usług coacha, aby osiągnąć maksimum swojego rozwoju w życiu osobistym jak  i zawodowym. Księgarnie są pełne publikacji zawierających instrukcje, jak być sobie samemu trenerem i szybko znikają z półek sklepowych. Pragniemy żyć lepiej, być kimś więcej, móc więcej. Nie wszyscy jednak wiedzą dokładnie, na czym polega coaching. Czy jest to rodzaj terapii? Czy coach jest psychologiem, czy może kimś w rodzaju nauczyciela? Jak zostać coachem? I czym właściwie bym się zajmował?

Przede wszystkim – wyspecjalizuj się.

Obecny rynek w dziedzinie coachingu nie wymaga ukończenia studiów psychologicznych. Takie studia są niewątpliwie bardzo cenną bazą do późniejszej pracy jako coach, ale ich brak nie eliminuje Cię z możliwości pracy w zawodzie trenera. Możesz zatem rozpocząć od ukończenia studiów psychologicznych lub też wybrać najodpowiedniejsze dla Ciebie Wiele szkół i firm szkoleniowych oferuje obecnie szkolenia dające możliwość pracy w zawodzie coacha. Świat coachingu jest aktualnie bardzo modny, co pozwala wybierać między nieskończoną liczbą specjalizacji, m.in.:

 

 • Coaching biznesowy (Business coaching)
 • Coaching dla top menedżerów (Executive coaching)
 • Coaching menedżerski (Managemant coachign)
 • Coaching kariery (Career coaching)
 • Coachingi branżowe
 • Coaching sportowy (Sports coaching)
 • Coaching życiowy (life coaching)
 • Coaching dla rodziny (Family coaching)
 • Coaching rodzicielski (Parents’ coaching)
 • Coaching dla kobiet (Women’s coaching)
 • Coaching dla mężczyzn (Mens’ coaching)
 • Coaching zdrowia (Helth coaching)


Specjalizacji tych jest o wiele więcej niż wymienione powyżej, a dziedzina ta wciąż prężnie się rozwija. Najważniejszym jest odpowiedzieć sobie na pytanie jaka tematyka coachingu jest nam najbliższa i czemu chcemy poświęcić naszą uwagę. Można również oprzeć swoją decyzję na dotychczasowym doświadczeniu zawodowym lub zdobytym wykształceniu. Specjalizacja jest ceniona we wszystkich zawodach, tym bardziej w dziedzinie tak obszernej jak psychologia.

 

Ale kim właściwie jest coach?

 

Coaching jest powszechnie kojarzony z takimi pojęciami jak: doradztwo, konsultacje, szkolenia, poradnictwo. Żadne z nich nie pasuje do właściwej funkcji tego typu profesjonalisty. Coach to ktoś więcej. John Whitmore (1937-2017), pionier w tym ruchu i autor bestsellerowego Coaching: The Method for Improving People's Performance, przekonywał, że celem coachingu jest nic innego jak odblokowanie potencjału osoby, aby zwiększyć jej wydajność. Dlatego rolą coacha jest pomaganie innym w odkrywaniu tych potencjałów. Według autora coach ani nie uczy, ani nie doradza. Towarzyszy i przeprowadza klienta przez proces poznawania siebie, odkrywania swoich mocnych i słabych stron oraz skupiania się na celach, które chce osiągnąć - czy to w życiu osobistym, czy zawodowym. Jest to bardzo odpowiedzialne zadanie, dlatego praktyka, odpowiednie przygotowanie, przeszkolenie i ciągłe pogłębianie wiedzy są kluczowymi elementami do osiągnięcia sukcesu w tym zawodzie. Prawdziwy profesjonalny coaching wykracza poza prowadzenie lub doradzanie jednostce. Jego celem jest osiągnięcie przez jednostkę lub grupę rozwoju zawodowego i osobistego.

 

Gdzie na szkolenie?

 

Warto wybrać szkolenie, które oprócz zapewnienia niezbędnych dokumentów oraz przekazania wiedzy wyposaży kursanta w narzędzia do pracy coacha oraz umiejętność ich wykorzystywania w codziennej pracy. Takie certyfikowane szkolenia oferuje firma Profi Competence. Oprócz kompleksowego przeszkolenia z pracy z narzędziami diagnostycznymi oferuje takie narzędzia, które powstały we współpracy z międzynarodowymi ekspertami z wielu dziedzin związanych z rozwojem osobistym oraz specjalistów z zakresu edukacji. Ukończenie akredytowanego szkolenia i zdobycie certyfikacji uprawnia do zakupu dedykowanych licencji do bazy testów i narzędzi wraz z raportami oraz rekomendacjami. Każde szkolenie prowadzone jest przez akredytowanych trenerów Profi Competence.

Obecnie Profi Competence zaprasza na szkolenie PCT. Certyfikowane Szkolenie PCT to trzy dni intensywnego szkolenia, które przygotowuje uczestników do pracy z narzędziem Profi Competence Test służącym do diagnozy osób w zakresie sześciu wymiarów i trzydziestu jeden podwymiarów. Szkolenie umożliwia zdobycie specjalistycznej wiedzy psychologicznej, możliwość głębokiej analizy klienta oraz uczy jak wykorzystywać w codziennej pracy jedno z najbardziej obszernych narzędzi psychometrycznych jakim jest test PCT dla dorosłych oraz młodzieży.